SZKOŁA BEZ PRZEMOCY

Program jest prowadzony pod patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.Celem Programu jest przeciwdziałanie przemocy w polskich szkołach przez zwiększenie świadomości problemu, zmianę postaw wobec przemocy, a także dostarczenie szkołom konkretnego wsparcia i narzędzi, które skutecznie i systemowo zwalczałyby to zjawisko.

Ambasadorami Programu są:

• Tomasz Majewski - mistrz olimpijski w pchnięciu kulą
  • Leszek Blanik - mistrz olimpijski świata i Europy w gimnastyce
  • Piotr Gruszka - wicemistrz świata i mistrz Europy w siatkówce
  • Paweł Wojciechowski - mistrz świata w skoku o tyczce

W listopadzie 2010 roku  nasza szkoła przystąpiła do programu „Szkoła bez przemocy”.

Nasza szkoła jest małą placówką, klasy nie są liczne, dlatego każdy najdrobniejszy przejaw agresji jest przez nas zauważony i eliminowany. Prowadzone są rozmowy z uczniami na temat zaistniałego problemu, bądź sytuacji konfliktowej, omawiane są inne sposoby reagowania i zachowania się w danej sytuacji. Aby promować pozytywne zachowania i dbać o kulturę słowa, w każdej klasie uczniowie z początkiem roku szkolnego tworzą „Kontrakty” dotyczące reguł zachowania i postępowania. Na podstawie „Kontraktów klasowych” i Kodeksu „Szkoły bez przemocy” uczniowie wraz z nauczycielami stworzyli „Dekalog Człowieka Życzliwego”. W ramach programu uczniowie brali udział w prezentacji multimedialnej pt. „Nie idź z obcymi” oraz spektaklach profilaktycznych: „Dobre rady wiewiórki Mai” i „Nie dręcz mnie”.

Poza tym klasy V i VI uczestniczyły również w programie profilaktycznym organizowanym przez Stowarzyszenie Subsydium, dotyczące różnorodnych zachowań w rozmaitych sytuacjach. Zostali także zapoznani z zagrożeniami związanymi z zażywaniem używek, a w szczególności dopalaczy.

SZKOŁA Z KLASĄ

1. Szkoła z klasą wyjaśnia, zaciekawia, dba, aby wszyscy uczniowie osiągali coraz lepsze wyniki i rozwijali aspiracje życiowe.
  2. Szkoła z klasą sprawiedliwie ocenia. Uczniowie wiedzą, czego mają się nauczyć, znają i rozumieją zasady oceniania.
  3. Szkoła z klasą uczy twórczego i krytycznego myślenia, pomaga zrozumieć świat i lepiej sobie w nim radzić.
  4. Szkoła z klasą rozwija społecznie, uwrażliwia, uczy współpracy, działania na rzecz innych i dla dobra wspólnego.
  5. Szkoła z klasą pomaga uczniom uwierzyć w siebie. Panuje w niej życzliwa, pełna wzajemnego szacunku atmosfera.
  6. Szkoła z klasą przygotowuje do życia w nowoczesnym świecie. Uczy języków obcych, posługiwania się komputerem i internetem, wprowadza w świat kultury.

W roku skzolnym 2004/2005 braliśmy udział w akcji "Szkoła z klasą" pod patronatem Prezydenta RP Aleksandra Kwaśniewskiego i Centrum Edukacji Obywatelskiej i 30 września 2005r.  otrzymaliśmy ten zaszczytny tytuł.

SPRAWNY DOLNOŚLĄZACZEK

Sprawny Dolnoślązaczek

Szkoła wdrożyła system wspierania uzdolnień uczniów w dziedzinie wychowania fizycznego i zdrowotnego w klasach I - III. Realizacja programu została oceniona i uznana jako spełniająca standardy jakosci i efektywności

Więcej informacji o programie na stronie  http://www.dolnoslaski.szs.pl/page/584